Krokodília farma

http://eng.lafermeauxcrocodiles.com/

La Ferme aux crocodiles“ – krodíliu farmu nájdete  v údolí rieky Rhône, 1:30 hod. od Lyonu, výjazd Montélimar juh na diaľnici A7. Môžete fotiť, filmovať, koľko len vládzete. Ak máte šťastie a ste na prehliadke poobede, uvidíte  kŕmenie krokodílov (nebojte sa, sú to mŕtve trupy kurčiat z neďalekej farmy). Nečakajte žiadne krvavé boje o korisť. Potravu prijímajú lenivo, napriek tomu, že sú kŕmené len 2 x do mesiaca.

Photogallery

Farma je otvorená 365 dní v roku, ak ju navštívite v zime, nechajte si vetrovky a teplé svetre v aute. Udržiavajú tu tropickú klímu vrátane omamnej vône, ktorá je v krátkych intervaloch vystrekovaná po celom areáli, aj priestoroch toaliet a reštaurácie. Vôňa zvlhčuje prostredie, ktoré dokonale napodobňuje trópy. Zvuky vtákov a rôznych zvierat sú viac ako dôveryhodné, aj keď plynú len z reproduktorov. Rastliny sú väčšinou mäsožravé z Madagaskaru. Papyrus, primitívna rastlina rastúca už v Egypte v 16stom storočí, malé krútiace sa stromy rôznych druhov pochádzajúce z tropickej Ameriky a západnej Indie.

Vkusne urobené jazierka, vodopády a ležoviská pre viac ako 400 krokodílov a gigantické korytnačky z ostrova Seyshelly sa rozprestierajú na ploche 8 000 m². Ku cti prevádzkovateľa patrí, že areál je výborne označený, pri každom druhu zvierat je podrobný popis a formou otázok a odpovedí sa môžu veľa dozvedieť aj deti. Ochotní zamestnanci vám vysvetlia, poradia a poodhalia závoj tajomna nad tými zubatými tvormi.  Prvý krát som sa dotkla naozajstnej krokodílej kože (nie na kabelke), videla som tiež inkubátory a „škôlku“, kde sa batolili niekoľkodňové krokodílie detičky.

KROKODÍLY

Na našej planéte žije 23 rozličných druhov krokodílov, ktoré sú rozdelené do troch rodín.

Vyskytujú sa v tropických a subtropických oblastiach, najviac v Amerike, Afrike, Austrálii a Ázii.

– krokodíly 13 druhov

– aligátory 2 druhy

– kajmany 6 druhov

– gavialy dva druhy

Na prvý pohľad sú kajmany, aligátory, gavialy, alebo krokodýly všetko „len“ krokodýly.

Ale – krokodílom trčia z čeľuste 4 zuby, ak je zatvorená. Aligátorom netrčia žiadne zuby v zatvorenej čeľusti. Gavialy majú veľmi úzky a dlhý nos.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OCHRANA KROKODÍLOV

La Ferme aux Crocodiles si berie k srdcu ochranu slobodne žijúcich krokodílov.

Chrániť divočinu znamená najprv veľmi dobre rozumieť zvieratám. Krokodílov lovia oddávna pre ich kožu. V noci sú najľahšou korisťou spiace zvieratá. Vďaka medzinárodnej ochrane založenej v roku 1970, veľa z krokodílov ešte žije. Dnes sa rozmnožujú v chovateľských staniciach, farmách ako sú „La Ferme aux crocodiles“. Sprístupnenie farmy pre verejnosť môže dobre naučiť ľudí spoznať krokodílov a naučiť sa ich ochraňovať.

La Ferme aux crocodiles je strediskom pre tri druhy krokodílov:

Gavial z Nepálu (Gavialis Gangeticus) a krokodýly zo západnej Afriky.

Skutočne mysteryóznym kusom je v Ázii nazývaný Gharial. Jeho dlhá a úzka papuľa ho robí dobre odlíšiteľným od ostatných druhov. Jeho veľmi úzky dlhý nos ho robí jedinečným. Dorastá do dĺžky až 6 metrov. Samci, ktorí sú dlhší ako 4 metre, majú na konci nosa dobre viditeľný hrbol, podľa ktorého ho domorodci nazývajú “gharial“. Vedci ešte stále skúmajú zmysel tohto hrbola. Ghariali sú výborní plavci, ale úbohí chodci. Žijú v hlbokých riekach. Samice sú pripravené na reprodukciu okolo 10teho roka a nie sú práve najstarostlivejšie matky. Napodiv nechránia dobre svoje mladé pred predátormi.

Všetky krokodílie vajcia sú veľké a obľúbené ako tradičné jedlo v Nepále. Dnes žije v Nepále len 100 Gharialov voľne v divočine a projekt na ich záchranu je náročná práca.

Čierny kajman z Guinei (melanosuchus Niger)

Spoločne s ostatnými kajmani bol vyhnaný z jeho vôd pred 15 rokmi. Stavali sa cesty, ktoré postupovali hlbšie a hlbšie do džungle. Vďaka  tomu prekvitali reštaurácie a športový lov. Čierne tváre kajmanov sú v kritickom stave ohrozenia. Ich dĺžka až do 6 metrov a obľúbené miesta v lagúnach, savanách a jazerách robí z nich ľahkú korisť. Kajmany sú dôležitým ohnivkom v potravinovom reťazci a hrajú významnú rolu pri stabilite populácie džungle.

Krokodíly zo západnej Afriky

V západnej Afrike môžete nájsť tri druhy. Krokodýl z povodia rieky Níl, Africký krokodíl s dlhým nosom a trpazlíči krokodíl. Luc a Eric Fougeirolovi sa rozhodli sústrediť najviac na Nílskeho krokodíla.

V neobývaných jazerách a vodných plochách všetkých druhov loví ryby a môže útočiť na menšie zvieratá. Niektorí samci sú dlhí až 5 metrov. Samice sú menšie a schopné reprodukcie okolo 12 roku života. Veľmi pozorne ochraňujú svoje mláďatá v „kapse“ svojej papule. Páry sa vracajú každý rok na to isté miesto, kde samica nakladie vajíčka. Bohužiaľ, ich koža je vysoko cenená na čiernom trhu a tak ich populácia je v kritickom stave.